Anestezija
Gydytojas anesteziologas – kas jis toks?
Gydytojas anesteziologas yra chirurginėje operacijoje dalyvaujančių gydytojų komandos narys. Jis operacijos metu skiria vaistus, kurie sukelia gilų miegą, numalšina skausmą ir atpalaiduoja raumenis. Dėl šių vaistų poveikio operuojami mes nieko nejaučiame, mums nieko neskauda ir mes giliai miegame, o gydytojas anesteziologas užtikrina ir prižiūri, kad širdelė, plaučiai ir kiti organai gerai funkcionuotų.
Kada vaikas susipažįsta su gydytoju anesteziologu?
Prieš operaciją vaiką ir jo tėvus arba globėjus aplanko gydytojas anesteziologas. Jam svarbu išsiaiškinti, kokiomis ligomis serga vaikas, ar vartoja vaistus, ar anksčiau yra buvę anestezijų bei operacijų, ar yra kam nors alergiškas. Jei vaikas nuolat vartoja vaistus nuo lėtinių ligų (pvz.: bronchinė astma, epilepsija ir kt.), šių vaistų reikia nenutraukti ir operacijos dieną vartoti įprastu režimu. Taip pat gydytojas anesteziologas paklaus, kiek pacientas sveria, kada paskutinį kartą valgė ir gėrė. Labai svarbu, kad vaikas su savimi turėtų kraujo tyrimų rezultatus. Be to, gydytojas anesteziologas atsakys į visus iškilusius klausimus, susijusius su anestezija ir laikotarpiu po anestezijos. Jei vaikas jaučiasi neramiai, bijo anestezijos – gydytojas anesteziologas paskirs vaistų, nuo kurių bus ramiau prieš planuojamą anesteziją ir operaciją. Sutikimo anestezijai formą perskaitys tėvai arba globėjai ir patvirtins parašu.
Svarbu!
Anestezijos metu vaiko skrandis privalo būti tuščias! Negalima valgyti kieto maisto ir gerti pieno likus 6 val. iki anestezijos, nemaitinti motinos pienu likus 4 val. iki anestezijos, o skaidrių skysčių (vandens ir arbatos) nevartoti likus 1 val. iki anestezijos.
Kaip vaikas patenka į operacinę ir kas jo ten laukia?
Vaiką tėvai arba globėjai gali palydėti iki operacinės durų, o į operacinę atveža palatos slaugytoja. Prie operacinės durų pasitinka gydytojas anesteziologas, anestezijos slaugytoja ir operacinės personalas. Operacinėje vaikas atsigula ant operacinio stalo, jam ant krūtinės užklijuojami lipdukai, kad būtų stebima širdies veikla, ant rankos užsegamas kraujo spaudimo matuoklis, kuris suspaudžia ranką ir matuoja kraujo spaudimą. Ant piršo uždedamas raudonai šviečiantis daviklis – pulsoksimetras, kuris parodo, kiek kraujyje yra deguonies. Jei pacientas turi įvestą kateterį, prie jo prijungiama lašinė infuzija, kuri papildo vaiko organizmą reikalingais skysčiais.
Kokiais būdais sukeliamas anestezinis miegas vaikams?
Priklausomai nuo pasirinkto anestezijos būdo, anestezinis miegas gali būti sukeliamas 2 būdais: leidžiant vaistus per kateterį esantį venoje arba giliai įkvepiant per kaukę specialius garus. Operacija pradedama tik vaikui giliai miegant.
Ką veikia gydytojas anesteziologas per operaciją?
Visos operacijos metu gydytojas anesteziologas rūpinasi vaiku ir atlieka veiksmus bei skiria vaistus, kad mažasis pacientas giliai miegotų, nejaustų skausmo bei jo raumenys būtų atsipalaidavę. Jis užtikrina, kad visos vaiko gyvybinės funkcijos (kvėpavimo dažnis, kraujo spaudimas, širdies susitraukimų dažnis, kraujo įsotinimas deguonimi, temperatūra ir kt.) būtų stabilios.
Kada vaikai grįžta po operacijos į savo palatą?
Pasibaigus operacijai, vaikas yra žadinamas iš anestezinio miego. Tik visiškai pabudus ir gydytojui anesteziologui įsitikinus, kad vaikas gali nekliudomai kvėpuoti, kad jo kraujo spaudimas bei širdies susitraukimų dažnis yra normalūs, pacientas palydimas į poanestezinio stebėjimo arba chirurginio skyriaus palatą, kurioje laukia artimieji.
Ką daryti, jei po operacijos vaikui skauda?
Skausmą malšinantys vaistai skiriami operacinėje, tačiau jeigu vaikas jaučia skausmą, būtina pranešti palatos slaugytojai. Palatos slaugytoja taip pat gali paprašyti įvertinti skausmo stiprumą balais arba naudodama tam skirtą liniuotę.
© Ugnė Krunkaitytė