Kirkšnies išvarža
Kas yra kirkšnies išvarža?
Kirkšnies išvarža pirmiausia pastebima kaip atsiradęs neįprastas „gumbas“ kirkšnies ar lytinių organų srityse. Šio darinio viduje yra prasiveržę pilvo ertmės organai ar audiniai – dažniausiai žarnos kilpos, taukinė (riebalų sluoksnis). Kirkšnies išvarža yra dažna problema, su kuria susiduria net iki 5 % išnešiotų ir dar didesnė dalis neišnešiotų naujagimių.
Kas sukelia kirkšnies išvaržą?
Prieš pat kūdikio gimimą sėklidės kirkšnies kanalu nusileidžia iš pilvo ertmės į kapšelį. Šio proceso metu šalia kirkšnies kanalo susiformuoja „kišenė“ (anatomiškai vadinama „makštinė atauga“), kurios negaubia pilvo raumenys ir plėvės. Jei ši „kišenė“ po sėklidės nusileidimo neužsidaro – į ją gali pakliūti žarnos kilpa ar kitas organas. Taip susiformuoja kirkšnies išvarža. Kirkšnies išvarža rečiau, tačiau taip pat pasireiškia ir mergaitėms. Rizika yra didesnė neišnešiotiems naujagimiams, naujagimiams su nenusileidusiomis sėklidėms.
Kodėl reikia gydyti kirkšnies išvaržą?
Ilgainiui išvaržos turinys (žarnos kilpa, taukinė, kiaušidė ar kiti organai) gali užstrigti susidariusioje “kišenėje”. Įstrigusi žarna ar kiti organai gali patinti, spaudimas sukelti kraujotakos sutrikimus dėl kurių organai tampa negyvybingi. Tokia būklė yra grėsminga. Todėl išvaržos operacija suplanuojama ilgai nedelsiant, siekiant išvengti įstrigimo.
Kirkšnies išvaržos diagnostika
Kaip yra diagnozuojama kirkšnies išvarža?
Konsultacijos metu gyd. vaikų chirurgas/urologas atlieka:
Darinio apčiuopą. Išvaržai būdingas gumbas nėra pastovus – jis gali padidėti stanginantis, stovint, sportuojant, verkiant ar visai išnykti vaikui atsipalaidavus. Ilgainiui išvarža gali tapti nepaslankiu, skausmingu dariniu.
Gydytojas patikrina, ar išvaržos turinį galima lengvai grąžinti atgal į pilvo ertmę. Jei išvaržos turinys lengvai negrįžta atgal į pilvo ertmę, išvarža yra standi – įtariama įstrigusi išvarža.
Jeigu kyla diagnostinių klausimų, gali būti atliekamas tyrimas ultragarsu.
Konsultacijos metu ne visada pavyksta nustatyti kirkšnies išvaržą, nes jos turinys gali savaime grįžti atgal į pilvo ertmę. Tokiu atveju gydytojas nieko neapčiuops ir paprašys tėvų stebėti darinį bei nufotografuoti, kai jis atsiras.
Kirkšnies išvaržos gydymo būdai
Kaip yra gydoma kirkšnies išvarža?
Kirkšnies išvarža yra gydoma tik chirurginiu būdu. Operacijos tikslas – išvaržos turinį grąžinti atgal į pilvą, o susiformavusią „kišenę“, į kurią buvo patekęs turinys, užsiūti chirurginiu būdu.
Galimi operacijų būdai:
Laparoskopinė (minimaliai invazyvi) operacija. Įprastai atliekami nedideli 3-5 milimetrų pjūviai - ties bamba ir abipus pilvo šonuose. Šios operacijos metu naudojama speciali kamera, ja galima apžiūrėti ir kitos pusės kirkšnies kanalą. Jei stebima išvarža ir kitoje pusėje, ji išoperuojama tos pačios operacijos metu. Tai padeda išvengti pakartotinės operacijos ateityje.
Atvira operacija. Atliekamas pjūvis kirkšnies srityje toje pusėje, kur yra išvarža. Surandamas išvaržos maišas, vadinamoji „makštinė atauga“. Turinys yra grąžinamas atgal į pilvo ertmę. „Makštinė atauga“, pro kurią pateko pilvo ertmės turinys, yra pašalinama ir užsiuvama.
Jūsų vaikas visos operacijos metu miegos ir nepatirs jokio skausmo ar nemalonių emocijų. Jo būkle nuolatos rūpinsis patyręs gyd. vaikų anesteziologas.
Kokia yra vaiko prognozė po gydymo?
Prognozė yra gera, dažniausiai liekamųjų reiškinių po gydymo nestebima.
Kirkšnies išvaržos operacija
Kaip pasiruošti operacijai? Kaip pasiruošti operacijai?
Operacijos dieną vaikas turėtų atvykti mažiausiai 6 val. nevalgęs (motinos pieno - 4 val.), galima atsigerti nedidelę stiklinę vandens likus ne mažiau kaip 2 val. iki operacijos. Atvykstant į ligoninę operacijai turėkite ne senesnį nei 10 d. kraujo tyrimą, kurį galite atlikti pas savo šeimos gydytoją
Daugiau apie pasiruošimą operacijai sužinosite paspaudę mygtuką.
Kokia bus operacijos dienos eiga?
Atvykus į ligoninę Jus aplankys gydytojas, su kuriuo galėsite aptarti būsimą operaciją. Vėliau ateis gyd. vaikų anesteziologas, kuris bus atsakingas už narkozę operacijos metu. Jeigu Jūsų vaikas turi alergijų vaistams – prašome pranešti gyd. vaikų anesteziologui ir chirurgui. Dėl narkozės poveikio vaikas po operacijos gali jaustis kiek apsvaigęs, mieguistas, skųstis lengvu gerklės ar galvos skausmu. Šie pojūčiai yra trumpalaikiai ir išnyksta per keletą dienų.
Dažniausios su kirkšnies išvaržos operacija
susijusios komplikacijos
Kokios galimos šių operacijų komplikacijos?
Kirkšnies išvaržos operacijos komplikacijos yra gana retos, jų dažnis svyruoja tarp 1-8%. Dažniausiai po operacijos gali atsirasti žaizdos infekcija, atsinaujinti buvusi išvarža (reikėtų pakartotinės operacijos).
Vaiko priežiūra po atliktos kirkšnies
išvaržos operacijos
Kiek laiko vyksta gijimas po operacijos, kokia priežiūra?
Pirmomis dienomis po operacijos gali prireikti vaistų nuo skausmo – ibuprofeno ar paracetamolio. Pasirūpinkite iš karto po išleidimo namo.
Operacijos metu naudojami tirpūs siūlai. Jų pašalinti nereikia. Retais atvejais gydytojas gali nurodyti, kad naudojo netirpius siūlus – tuomet juos reikia pašalinti po 5-7 dienų pas savo šeimos gydytoją.
Jeigu dar maitinate krūtimi, galite pradėti tai daryti iškart, kai tik vaikas norės žįsti. • Praustis galima išvykus iš ligoninės po tekančiu vandeniu kitą parą.
Vengti baseinų/ežerų/vonių bent 2 savaites.
Laikytis kitų gydytojo nurodymų.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Jeigu laukiant operacijos kirkšnies išvarža pasidaro daug standesnė, vaikas tampa neramus, intensyviai verkia, neleidžia prisiliesti prie darinio kirkšnies/kapšelio srityje, atsiranda paraudimas – NEDELSIANT kreipkitės į skubios pagalbos skyrių. Tai gali būti įstrigusios išvaržos simptomai. Nustačius įstrigusią išvaržą:
Ligoninėje bandoma mechaninio spaudimo būdu sumažinti įstrigusio turinio kiekį, jį grąžinant atgal į pilvo ertmę. Po procedūros vaikui suplanuojama planinė išvaržos operacija.
Nepavykus atstatyti įstrigusios išvaržos – operacija atliekama skubiai.
Į gydytoją po operacijos reikėtų kreiptis, jei:
Pakyla kūno temperatūra (> 38°C);
Skausmo nepavyksta numalšinti skiriamais vaistai;
Operacinė žaizda/-os atrodo labai paraudusios, iš jos skiriasi pūliai;
Vėl atsirado darinys („gumbas“, „guzas“) kirkšnies srityje.
© Ugnė Krunkaitytė