Vidurių užkietėjimas
Kas yra vidurių užkietėjimas (obstipacija)?
Per paskutinį dešimtmetį labai padaugėjo kūdikių ir mažų vaikų (iki 10 m.), sergančių vidurių užkietėjimu. 3 - 10 % iš visų apsilankymų pas vaikų ligų gydytojus yra susiję su vidurių užkietėjimu. Sutrikimui būdinga kietos išmatos, retas tuštinimasis, stipri stanga tuštinantis, nevisiško išsituštinimo pojūtis, išmatų susikaupimas storojoje žarnoje dėl nevisiško išsituštinimo. Visi šie požymiai gali atsirasti po vieną, arba būti vienas kito sukeliami.
Kokios yra vidurių užkietėjimo priežastys?
Kūdikiams ir vaikams būdingi 3 laikotarpiai, kuomet dažniausiai pasireiškia vidurių užkietėjimas:
Vidurių užkietėjimo priežastys skirstomos į dvi grupes:
Funkcinės kilmės vidurių užkietėjimas yra nustatomas nesant organinės priežasties. Ši grupė sudaro 90 - 95 % visų vidurių užkietėjimų. Dažniausiai prasideda 2 - 4 m. vaikams. Sąlygoja pvz.: baimė tuštinis ne namuose, neteisingas pratinimas prie puoduko, nepakankamas kiekis augalinių skaidulų maiste ir pan. Viena iš dažniausių funkcinio vidurių užkietėjimo priežasčių - skausmingas tuštinimasis. Tuomet vaikas sąmoningai bando sulaikyti išmatas. Išmatoms ilgai būnant storojoje žarnoje, jų daugėja, jos sausėja. Ilgainiui tiesioji žarna prisitaiko prie padidėjusio išmatų tūrio, o tuo pačiu silpnėja poreikis tuštinis. Kai tiesiosios žarnos sienelė išsitempia, ir žarna persipildo išmatomis, atsiranda tepimas išmatomis - enkoprezė.
Organinės kilmės vidurių užkietėjimas yra, kuomet nustatomi įvairūs storosios žarnos ar kitų organų patologiniai pokyčiai. Pvz.: įgimtas išangės nebuvimas, išangės susiaurėjimas, dubens navikai, metabolinės ir virškinamojo trakto ligos, stuburo smegenų traumos, vaistai ir kt.
Vidurių užkietėjimo diagnostika
Kokie yra vidurių užkietėjimo požymiai?
Pilvo skausmas, pilvo pūtimas.
Retas tuštinimasis kietomis išmatomis (rečiau nei 3 kartus per savaitę), epizodinis išsituštinimas didelės apimties ir kiekio išmatomis, tepimo išmatomis požymiai, skausmingas tuštinimasis.
Išmatų sulaikymo požymis - pilvo apčiuopos metu jaučiamos išmatos storojoje žarnoje.
Apetito praradimas, bloga nuotaika.
Šlapimo nelaikymas, šlapimo takų infekcijos (ypač dažnai pasitaiko mergaitėms, kai persipildžiusi tiesioji žarna spaudžia šlapimo pūslę sutrinka šlapinimosi funkcija).
Kūdikiams, kurie maitinami tik motinos pienu yra normalu tuštintis nuo 1 karto per dieną iki 1 karto per savaitę. Svarbu, kad kūdikio bendra būklė būtų gera, jis valgytų įprastai, tuštintųsi lengvai, minkštomis išmatomis, be priemaišų.
Kada diagnozuojamas vidurių užkietėjimas?
Jei jaunesnis nei 4 metų vaikas tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę. Arba jei tuštinasi dažniau, bet kartu pasireiškia skausmingas tuštinimasis, išmatų nelaikymo simptomai. Vyresniems nei 4 metų vaikams vidurių užkietėjimas diagnozuojamas, jei yra nors du iš šių kriterijų:
Tuštinimasis 2 kartus per savaitę ar rečiau (nevartojant laisvinamųjų vaistų).
Du ar daugiau tepimo išmatomis atvejai per savaitę.
Periodinis labai gausių išmatų pasišalinimas.
Čiuopiami dariniai storojoje ar tiesiojoje žarnoje.
Kas atliekama pirminės konsultacijos ir apžiūros metu?
Labai svarbu išsiaiškinti, ar vaikui viduriai užkietėjo iš karto nuo gimimo, ar tai atsirado vėliau ir kokiomis aplinkybėmis. Pirminės apžiūros metu čiuopiamas pilvas ir apžiūrima bei čiuopiama pirštu išangė. Tais atvejais, kai panašu, jog obstipacijos yra funkcinio pobūdžio, nereikia atlikti jokių papildomų tyrimų. Paskiriamas ambulatorinis gydymas.
Kodėl svarbu gydyti vidurių užkietėjimą?
Laiku nepašalinus vidurių užkietėjimo priežasties ar netinkamai gydant, sutrinka virškinimo organų funkcija. Dėl intoksikacijos žarnų turiniu nukenčia ir kitų organų veikla, prasideda mažakraujystė, lėtėja vaiko fizinė raida, liga gali komplikuotis žarnų uždegimu ar ūminiu žarnų nepraeinamumu. Užsitęsęs vidurių užkietėjimas gali būti pasikartojančių pilvo skausmų bei išmatų nelaikymo priežastis. Nuolatinis su tuštinimusi susijęs diskomfortas sukelia vaiko psichikos sutrikimus, kurie ypač ryškėja pradėjus nelaikyti išmatų. Vaikams, dalinai nelaikantiems išmatų gali ryškėti socialiai nepriimtinas elgesys, agresyvumas.
Vidurių užkietėjimo gydymo būdai
Kaip yra gydoma?
Gydymą reikia skirti individualiai, atsižvelgiant į vidurių užkietėjimą sukėlusią priežastį, kuri turėtų būti pašalinama. Vidurių užkietėjimo gydymas susideda iš kelių dalių:
Mokymo tuštintis. Reikia rašyti tuštinimosi dienoraštį, skatinti vaiką už pasiektą teigiamą rezultatą. Svarbu taisyklingas sėdėjimas ant puoduko, tualeto.
Žarnyno išvalymo, išmatų sankaupų (koprolitų) pašalinimo.
◦ Žarnynui išvalyti prieš diagnostines ar gydomąsias procedūras daržniausiai vartojami geriamieji Fortrans milteliai (Macrogol 4000).
◦ Lengvais atvejais vartojamos nedidelės apimties klizmutės (Microlax, Microenema, clisma lax), rektalinės žvakutės turinčios bisakodilio, glicerolio.
◦ Kartais reikalingos didelės apimties NaCl klizmos (sifoninės ar pan.).Išmatų kaupimosi profilaktikos. Tik išvalius žarnyną!
Vaiko maitinimo principai:
◦ Vengti: miltinių gaminių, manų, ryžių kruopų, kakavos turinčių produktų, šviežio pieno.
◦ Daugiau: augalinės kilmės skaidulų turinčio maisto (vaisių, daržovių ir kruopų).Siektinas tikslas: pusę vaiko dienos maisto normos turėtų sudaryti augalinės kilmės produktai.
Išmatas minkšinantys geriamieji vaistai. Dažniausiai naudojami preaparatai – laktuliozė (Duphalac sirupas) ir polietilenglikolis 4000 (Forlax milteliai). Tai osmosiniai preaparatai, kurie geriami apie 30 min. prieš valgį, kadangi turi paruošti žarnyną pritraukdami į žarnų spindį vandenį, taip minkštindami išmatas. Todėl vartojant šiuos preparatus labai svarbu gerti daug vandens. Dozė ir gydymo kursas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į vidurių užkietėjimo sunkumą. Jie abu yra labai saugūs ir gali būti skiriami kasdien, keletą metų. Vengti vidurius stimuliuojančių ir laisvinančių vaistų (Pvz.: Sena, Guttalax ir kt.). Jei randama išsiplėtusi tiesioji žarna, papildomai skiriami tiesiosios žarnos veiklą stimuliuojantys vaistai klizmučių ar žvakučių pavidalu.
Chirurginis gydymas, retais atvejais, kai nustatoma organinė vidurių užkietėjimo priežastis.
Grįžimas prie normalių tuštinimosi įpročių.
Gydymo tikslas, kad vaikas pasituštintų 1 kartą per dieną minkštomis išmatomis.
Funkcinio vidurių užkietėjimo ištyrimas ir gydymas stacionare.
Jei pacientui neefektyvus anksčiau paskirtas gydymas arba yra organinės kilmės vidurių užkietėjimo įtarimas, rekomenduojamas ištyrimas stacionare. Tuomet atliekami papildomi tyrimai. Prieš stacionarizavimą jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Paguldžius pacientą į ligoninę pirmiausia atliekamas storosios žarnos išvalymas vandens klizmomis, vaistų klizmomis ar geriamais vaistų tirpalais. Sunkiais atvejais, gali prireikti išmatų šalinimo bendrinėje nejautroje. Sekančią stacionarizavimo dieną atliekama storosios žarnos įvertinimas echoskopu, naudojant vandens klizmą. Paprastai tai neskausmingas tyrimas, atliekamas procedūriniame kabinete. Po tyrimo, jei nekyla papildomų tyrimų poreikio, paskiriamas individualus gydymas ir pacientas tą pačią dieną išleidžiamas į namus. Jei yra organinės kilmės vidurių užkietėjimas, skiriamas papildomas ištyrimas ir gydymas.
Dažniausiai pasiaikančios komplikacijos, susijusios su vidurių užkietėjimu
Kokios galimos vidurių užkietėjimo komplikacijos?
Išangės įplėšos.
Kraujavimas tuštinantis.
Tepimo išmatomis požymiai- enkoprezė.
Šlapimo nelaikymas.
Kartojasi šlapimo takų infekcijos.
Tiesiosios žarnos iškritimas.
Žarnyno nepraeinamumas.
Hemorojiniai mazgai (retai)
Lėtinės intoksikacijos simptomai- fizinės raidos atsilikimas, karščiavimas be priežasties, anemija, galvos skausmai.
Vaiko, kuriam yra vidurių užkietėjimas, priežiūra
Kada atvykti pakartotiniam vizitui pas gydytoją?
Pradėjus gydymą, ligonis turi reguliariai (kas 4 sav., vėliau kas 3 mėn.) lankytis pas vaikų proktologą. Būtina sekti gydymo eigą, bei kontroliuoti pasiektus rezultatus. Gali reikėti keisti vaistų dozes, atsižvelgiant į jų poveikį, pratęsti gydymo trukmę, kad išvengti ligos atkryčio.
Kokia prognozė?
70-100% sergančių funkciniu vidurių užkietėjimu pasveiksta. Tačiau ligos eiga linkusi pasikartoti. Lėtinis vidurių užkietėjimas dažniausiai tęsiasi ilgai ir gydymas atitinkamai užtrunka ilgai.
Patarimai tėvams.
Būtina žinoti, kaip vaikas tuštinasi, o pastebėjus, kad tuštinasi sunkiai, retai ar skausmingai, reikia kreiptis į specialistą (vaikų proktologą, vaikų gastroenterologą). Paskyrus gydymą išmatas minkštinančiais vaistais, būtina stebėti, kaip keičiasi išmatos (1 pav.), koks tuštinimosi dažnis, nes dozes gali reikėti koreguoti. Be abejo, labai svarbu užtikrinti vaiko mitybą, tualeto režimą.
© Ugnė Krunkaitytė