Hipospadija
Kas yra hipospadija?
Tai įgimtas defektas, kai šlaplė atsiveria netipinėje vietoje, tai yra ne varpos galvutėje, o žemiau apatiniame varpos paviršiuje. Tai viena iš dažniausių įgimtų vaikų anomalijų. Kasmet hipospadija nustatoma 1 iš 200 gimusių berniukų .
Kas sukelia hipospadiją?
Tai įgimtas defektas. Kol kas konkretūs genai ar faktoriai, kurie gali lemti šios ligos atsiradimą, dar nėra tiksliai nustatyti.
Kaip yra diagnozuojama hipospadija?
Dažnai ši liga nustatoma po gimimo apžiūrėjus naujagimį. Rekomenduojama pasikonsultuoti su gyd. vaikų chirurgu/urologu 6 mėn. amžiuje. Gyd. vaikų chirurgas atlieka apžiūrą, kurios metu įvertinami hipospadijos požymiai: varpos lenktumas, šlaplės atsivėrimo vieta, apyvarpės kiekis ir kiti. Dažniausiai papildomi tyrimai diagnozės nustatymui nereikalingi.
Hipospadijos gydymo būdai
Kodėl reikia gydyti hipospadiją?
Iš dalies hipospadija yra kosmetinis defektas. Tam tikrais atvejais, hipospadijos gydymas nėra būtinas. Vis dėlto, esant susilpnėjusiai ar kitaip pakitusiai šlapimo srovei, ypač žemai šlaplės angai (pvz., kapšelyje), chirurginis gydymas reikalingas. Daugeliu kitų atvejų negydant hipospadijos, vėliau gali būti problemų dėl vaisingumo dėl spermos srovės krypties žemyn. Kiekvienu atveju gydytojas aptaria su paciento tėvais gydymo poreikį individualiai.
Kaip yra gydoma hipospadija?
Hipospadija yra gydoma tik chirurginiu būdu. Operacija vadinasi uretroplastika. Operacijos tikslai – ištiesinti varpą, suformuoti pakankamo pločio šlaplės kanalą, šlaplės angą kiek įmanoma priartinti prie varpos galvutės. Daugumos hipospadijų visiškai koreguoti vienu operacijos etapu neįmanoma. Dėl šios priežasties pacientams reikia dviejų ar daugiau operacijų, priklausomai nuo hipospadijos tipo.
Jūsų vaikas visos operacijos metu miegos ir nepatirs jokio skausmo ar nemalonių emocijų. Jo būklę nuolatos rūpinsis patyręs gyd. vaikų anesteziologas.
Kada yra atliekama operacija?
Šiuo metu vyrauja nuomonė, kad geriausi rezultatai pasiekiami, kuomet pirma operacija atliekama 6 - 18 mėnesių amžiuje.
Kaip pasiruošti operacijai?
Operacijos dieną vaikas turėtų atvykti mažiausiai 6 val. nevalgęs (motinos pienas 4 val.), galima atsigerti nedidelę stiklinę vandens likus ne mažiau kaip 2 val. iki operacijos. Atvykstant į ligoninę operacijai turėkite ne senesnį nei 10 d. bendrą kraujo tyrimą, kurį galite atlikti pas savo šeimos gydytoją. Pasiruoškite iki 1 savaitės laiko praleisti ligoninėje. Sauskelnių po šios operacijos dėvėti griežtai draudžiama. Kartais po operacijos paliekamas kateteris šlapimo pūslėje. Tokiu atveju, gydytojui leidus, dedamos dvejos sauskelnės (vienos turi būti dydžiu didesnės už įprastai nešiojamas).
Daugiau apie pasiruošimą operacijai sužinosite paspaudę mygtuką.
Kokia bus operacijos dienos eiga?
Atvykus į ligoninę Jus aplankys gydytojas, su kuriuo galėsite aptarti būsimą operaciją. Vėliau ateis gyd. vaikų anesteziologas, kuris bus atsakingas už narkozę operacijos metu. Esant reikalui vaikų anesteziologas pasirūpins vaistais, padedančiais sumažinti Jūsų vaiko patiriamą stresą. Jeigu Jūsų vaikas turi alergijų vaistams – prašome pranešti gyd. vaikų anesteziologui ir chirurgui. Dėl narkozės poveikio vaikas po operacijos gali jaustis kiek apsvaigęs, mieguistas, skųstis lengvu gerklės ar galvos skausmu. Šie pojūčiai yra trumpalaikiai ir išnyksta per keletą dienų.
Dažniausios su hipospadijos operacija susijusios komplikacijos
Kokios galimos šių operacijų komplikacijos?
Komplikacijos po hipospadijos korekcijos operacijų yra neretos, priklausomai nuo hipospadijos tipo, gali siekti net 30 %.
Tai gali būti:
Infekcija;
Kraujavimas;
Siūlių paleidimas;
Fstulė (papildomas šlaplės atsivėrimas);
Šlaplės angos surandėjimas (susiaurėja šlapimo srovė) o įvairios kitos, retai pasitaikančios.
Vaiko, kuriam yra hipospadija, priežiūra po operacijos
Kiek laiko vyksta gijimas po operacijos, kokia priežiūra?
Pirmomis dienomis operacijos skiriamas gydymas ligoninėje: nuskausminamieji vaistai, perrišimai, žaizdos priežiūra, jei paliekamas – kateterio priežiūra.
Jeigu dar maitinate krūtimi, galite pradėti tai daryti iškart, kai tik vaikas norės žįsti.
Operacijos metu naudojami tirpūs siūlai, jų pašalinti nereikės.
Vengti baseinų/ežerų/vonių bent 1 mėn., prausti tik po tekančiu vandeniu.
Namuose dar bent 2 savaites dažniausiai rekomenduojama nedėti sauskelnių (nebent trumpam, pvz.: kelionei namo).
Atvykti kontroliniam gyd. vaikų urologo vizitui pagal rekomendacijas.
Laikytis kitų gydytojo nurodymų.
© Ugnė Krunkaitytė